Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?

Nikt z nas nie jest wolny od cierpienia wywołanego chorobą, zdradą lub odejściem bliskiej osoby… Należy ono także do najważniejszych inspiracji artystów. W okresie Wielkiego Postu cierpienie staję się nam bliskie, ponieważ przeżywając misteria Wielkiego Tygodnia, oczekujemy od Boga odpowiedzi, zrozumienia i nadziei na wyzwolenie z Doliny Łez. 

W trakcie najbliższego  Pijarskiego Spotkania ze Sztuką o. Eugeniusz Grzywacz SP będzie poszukiwał takich odpowiedzi w obrazach renesansowych malarzy z Północy Europy: Hieronima Boscha i Matthiasa Grünewalda.

Metafora Doliny Łez pochodzi z obrazu Gustava Dorégo o tym samym tytule oddającego cierpienie za pomocą techniki, którą na początku XVII wieku spopularyzował Caravaggio, polegającej na wydobyciu światłości z mroku. Doré pokazał ludzi w różnym wieku i o różnym statusie społecznym przeżywających cierpienie bardzo indywidualnie. Ich postacie rozświetla światło Chrystusa stojącego na czele ludzkiej rzeszy z krzyżem na ramionach. Jezus daje człowiekowi siłę w cierpieniu, ukazuje jego cel i daje nadzieję na odmianę tragicznego losu. Jego światło przynosi cierpiącemu zrozumienie, zmęczonemu ‒ ukojenie, przytłoczonemu depresją i bólem ‒ uzdrowienie.

Poetycko-muzyczną oprawą prelekcji będzie koncert Ewy Błoch, która zaśpiewa m.in. pięć Pieśni Pokutnych. To jej kompozycje do wierszy Marka Skwarnickiego.

Zapraszamy do kościoła Przemienienia Pańskiego w Krakowie przy ul. Pijarskiej 2.

Termin: 3 marca (niedziela) o g. 16.00.

Wstęp wolny.