Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?

o. Piotr Górka SchP
Opiekun Liturgicznej Służby Ołtarza

Mateusz Łyczko
Prezes Liturgicznej Służby Ołtarza


Już od wielu lat Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata przeżywana jest w naszej parafii bardziej uroczyście niż zwykłe niedziele. A to wszystko za sprawą Liturgicznej Służby Ołtarza, która właśnie tego dnia przeżywa swoje patronalne święto.

W niedzielę, 24 listopada 2019 r., w czasie Mszy św. o godz. 11.oo przy ołtarzu zgromadziła się niemal cała Liturgiczna Służba.

Tego dnia nasi ministranci, lektorzy i ceremoniarze ponowili swoje, złożone niegdyś przyrzeczenia. Były w tym gronie również osoby, które w tę niedzielę wypowiedziały tekst przysięgi po raz pierwszy.

Od tego momentu grupa chłopców stojących przy ołtarzu powiększyła się o trzech aspirantów, którzy po sześciomiesięcznej formacji, z rąk o. Proboszcza przyjęli komże i stali się kandydatami. A dziewięciu kandydatów, zostało przyjętych do grona ministrantów. W ten sposób grupa chłopców tworzących Liturgiczną Służbę Ołtarza przekroczyła już liczbę siedemdziesięciu.

W naszej parafii formacja liturgiczna odbywa się według zaproponowanego przez twórcę ruchu oazowego, księdza Franciszka Blachnickiego, modelu:
* aspiranci – najmłodsi chłopcy, rozpoczynający dopiero swoją posługę przy ołtarzu,
* kandydaci – chłopcy, którzy po odbyciu kilkumiesięcznej próby w aspirantacie, otrzymują komże i prawo wykonywania przy ołtarzu niektórych funkcji,
* ministranci – ta najliczniejsza przy ołtarzu grupa, w zależności od stażu ministranckiego poszczególnych chłopców, dzieli się na: ministrantów choralistów, ministrantów światła, ministrantów księgi i ministrantów ołtarza,
* lektorzy –oddzielna grupa posługujących przy ołtarzu chłopców, którzy odbyli kurs lektorski i przyjęli błogosławieństwo, pozwalające im na czytanie Słowa Bożego w czasie Mszy św. i w czasie nabożeństw.
* ceremoniarze - nasza parafia liczy czterech ceremoniarzy, którzy pomagają w zbiórkach lektorskich, a także troszczą się o przygotowanie i przebieg uroczystości liturgicznych.

W roku szkolnym zbiórki ministranckie (poza czasem kolędy i jednostkowymi sytuacjami) odbywają się:
• we wtorki o godz. 17.00 – dla ministrantów
• we czwartki o godz. 18.30– dla lektorów i kandydatów na lektorów
• w piątki o godz. 17.00- dla aspirantów i kandydatów

W pierwsze czwartki każdego miesiąca spotykamy się wszyscy wraz z naszymi rodzicami na wspólnej Eucharystii o godzinie 18:00, a po mszy na spotkaniu wspólnotowym w kawiarence.

Liturgiczna Służba Ołtarza zaprasza wszystkie osoby, które swoją obecnością i czynnym zaangażowaniem chcą przyczynić się do godnego i pięknego przebiegu liturgii, a tym samym być bliżej samego Chrystusa.

Kontakt:

o. Piotr Górka SchP
Opiekun Liturgicznej Służby Ołtarza

Mateusz Łyczko
Prezes Liturgicznej Służby Ołtarza
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
tel. 889-249-533

Zapraszamy również na stronę facebookową naszej służby liturgicznej...

Z kart historii