Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?

1. Dzisiaj, o godz. 15.00, z racji pierwszej niedzieli miesiąca, adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona nabożeństwem majowym, o godz. 17.30.

2. Nabożeństwa majowe są odprawiane w niedziele i święta o godz. 17.30, a w dni powszednie po wieczornej Mszy św.

3. Jutro, 3 maja obchodzimy uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Msze święte według porządku niedzielnego. Na wszystkich Mszach św. odnowimy Śluby Jasnogórskie.

4. We wtorek obchodzimy święto św. Floriana, patrona miasta.

5. W czwartek, święto Apostołów Filipa i Jakuba. Jest to równocześnie pierwszy czwartek miesiąca. Na Mszy św. o godz. 18.00 modlimy się w intencji powołań i wraz z Liturgiczną Służbą Ołtarza dziękujemy za dar Eucharystii i Kapłaństwa.

6. W pierwszy piątek miesiąca spowiedź przed Mszami świętymi. Msza św. dla uczniów szkół podstawowych o godz. 17.00. Chorych odwiedzimy przed południem.

7. W sobotę przypada Uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Arcybiskup Metropolita Krakowski zapraszana na uroczystą Mszę św. sprawowaną na Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce, w przyszłą niedzielę, o godz. 10.00. Zachęcamy aby zapoznać się z pełną treścią zaproszenia. Tekst umieszczony jest na tablicach ogłoszeń i stronie internetowej parafii.

8. W sobotę o godz. 11.00 I Komunię świętą będą miały dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Centrum Autyzmu. W niedzielę o godz. 14.00 dzieci ze Szkoły Podstawowej Sióstr Pijarek będą miały rocznicę I Komunii świętej. Prosimy o modlitwę w intencji dzieci i rodzin.

9. Współbracia z sąsiedniej parafii Najświętszego Imienia Maryi organizują pielgrzymkę do Medjugorje, w dniach od 3 do 11 lipca br. Szczegóły znajdują się na stronie www.rakowice.pijarzy.pl Zapisy trwają do 7 maja. Chętnych prosimy o kontakt z o. Grzegorzem Osiką.

10. Zachęcamy do czytania i nabywania prasy katolickiej.

11. W ostatnim tygodniu, z naszej parafii zmarła: śp. Teresa Kubik. Polećmy ją Dobremu Ojcu: Wieczny odpoczynek …

Zaproszenie Metropolity Krakowskiego Abp. Marka Jędraszewskiego na Uroczystości św. Stanisława BM

Drodzy Archidiecezjanie,

Czytana dzisiaj Ewangelia to fragment mowy pożegnalnej Pana Jezusa, wygłoszonej w Wieczerniku na kilka godzin przed pojmaniem w Ogrójcu. „Trwajcie we Mnie, a Ja w was będę trwać. (…) Ja jestem krzewem winnym, wy – latoroślami” (J 15, 4-5) – tymi słowami, świadom bliskości swej śmierci, Syn Boży wskazuje Apostołom na wierność jako na tę postawę, która Jego uczniów będzie w możliwie najściślejszy sposób łączyć z Bogiem. To zakorzenienie w Chrystusie i wierne trwanie w Nim będzie przez wieki źródłem i szczytem wszelkiej działalności dla założonego przez Niego Kościoła.

Na przestrzeni wieków, od chwili przyjęcia Chrztu świętego przez Mieszka I w 966 roku, a zatem od 1055 lat, wierność Chrystusowi – i to w sposób heroiczny – wykazywało wiele córek i synów Polskiej Ziemi – osoby świeckie, konsekrowane i duchowne. Świetlanym przykładem kapłana, który stał się znakiem sprzeciwu dla okrutnego władcy, naznaczając swoją postawą także przyszłe życie Owczarni Chrystusowej w Krakowie i w całej Polsce, był święty Stanisław ze Szczepanowa, krakowski biskup i męczennik za wiarę. To na przestrzeni już ponad 750 lat Polacy uczą się wierności Chrystusowi, wpatrzeni w jego postać.

W tym roku w sposób szczególny pragniemy wspominać szlachetne przykłady polskich księży, którzy ofiarnie pracowali dla ludu Bożego i do dziś są wzorem trwania w wierności Ewangelii Chrystusowej. Byli nimi między innymi: święty Maksymilian Maria Kolbe, z racji na 80. rocznicę śmierci patron obecnego roku w Małopolsce, błogosławiony biskup Michał Kozal, męczennik z Dachau, czy też Czcigodny Sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński, którego beatyfikację będziemy przeżywać 12 września br. Niech będzie mi wolno przywołać także postać Sługi Bożego księdza Michała Rapacza, kapłana Archidiecezji Krakowskiej, zamordowanego przez komunistów 75 lat temu 12 maja 1946 roku w Płokach. W trudnej powojennej sytuacji, gdy w Polsce zaczynał umacniać się nowy ateistyczny reżim, ks. Michał Rapacz okazał się nieugięty i jednoznaczny w głoszeniu Chrystusowej Ewangelii. Dziś żarliwie módlmy się o jego wyniesienie do chwały ołtarzy i przyzywajmy jego wstawiennictwa, ufni w to, że – jak głosi tekst Modlitwy o beatyfikację Sługi Bożego Michała Rapacza, kapłana i męczennika – Bóg dał mu „udział w męce Chrystusa”, która jest dla nas źródłem wszelkiej nadziei.

Święty Jan Paweł II Wielki podczas homilii wygłoszonej w Lublinie w 1987 roku, związanej z udzieleniem święceń kapłańskich, powiedział: „Drodzy synowie, aby być wychowawcą sumień, aby prowadzić innych, aby pomagać im dźwigać się z grzechów, nałogów, aby dźwigać «lud upadający», sami musimy być zawsze gotowi stanąć «w obliczu Boga» i «wobec osądu sumienia każdego człowieka». Sami musimy od siebie wymagać. Kapłaństwo jest wymagające. Jest wymagające. Wymaga – i przez to wyzwala” (św. Jan Paweł II, Lublin, 9 czerwca 1987 r.).

Drodzy Siostry i Bracia!

Tegoroczne uroczystości związane ze św. Stanisławem, Biskupem i Męczennikiem, niech staną się dla nas wszystkich gorącą modlitwą o nowe i święte powołania kapłańskie. W tym roku ze względu na stan epidemii tradycyjna procesja nie odbędzie się. Jednak bardzo serdecznie zapraszam do udziału we Mszy świętej w niedzielę 9 maja br. sprawowanej o godz. 10.00 na Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, Metropolity Warmińskiego. Proszę, aby uczestniczyły w niej reprezentacje dekanatów i wspólnot parafialnych Archidiecezji Krakowskiej wraz ze swoimi duszpasterzami. Zapraszam zakony żeńskie i męskie, osoby konsekrowane, dzieci, młodzież, studentów, szkoły katolickie, duszpasterstwa, organizacje i stowarzyszenia katolickie, bractwa i ruchy, asysty procesyjne w strojach regionalnych (zgłoszenia asyst: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.). Proszę o udział w uroczystości również ludzi nauki i kultury, przedstawicieli wyższych uczelni naszego miasta, władz państwowych i samorządowych. Zapraszam mieszkańców Krakowa i Archidiecezji Krakowskiej. Tych, którzy z racji na ograniczenia sanitarne nie będą mogli uczestniczyć w tej Eucharystii, zachęcam do włączenia się do wspólnej modlitwy dzięki transmisji w Programie Pierwszym Telewizji Polskiej.

W czasie trwającej w parafiach Nowenny przed Uroczystością Świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika, powierzajmy jego wstawiennictwu wszystkie ważne sprawy naszej Ojczyzny, a także naszych rodzin i nas samych.

Z pasterskim błogosławieństwem

+ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski

Kraków, dnia 29 kwietnia 2021 roku,30
w Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego