Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?

Zaproszenie na wydarzenie kulturalne z cyklu Pijarskie Spotkania ze Sztuką pt.

„Wóz z sianem” alegorią ludzkich wyborów

Tym razem przedmiotem wykładu będzie genialny Hieronim Bosch i jego obraz pod tytułem „Wóz z sianem”, tytułem, który przeszedł do języka potocznego jako alegoria niekontrolowanego dążenia do posiadania dóbr ziemskich i ulotnego szczęścia. Obraz jest ilustracją niderlandzkiego przysłowia „Świat jest stogiem siana, każdy skubie źdźbła, ile tylko może dosięgnąć”. 

Przedstawiając wóz, a na nim siano w kolorze przypominającym złoto, Bosch zapewne nawiązywał do starożytnego marzenia o posiadaniu „złotego runa” albo do współczesnej artyście fascynacji zawierającej się w słowie „Eldorado” czyli „złote miejsce”, no bo przecież nie do dzisiejszego brutalnego konsumpcjonizmu, gdzie „hajs” inaczej nazywany „sianem” bywa dla wielu jedynym motywem wszelkiego działania.

Bosch w karykaturalny, nieco przerysowany sposób przedstawia nam wartości „tego świata”, roztacza przed nami alegorię niewyczerpanych odmian ludzkich wad, w całej ich rozciągłości, z próbą zrozumienia ich przyczyn oraz niebezpiecznych konsekwencji.

Kiedy spoglądamy na twórczość Boscha jako całość, to niewątpliwie zauważamy jego pesymizm w ocenie świata, ale również odkrywamy, jak ważne było dla niego dobro, wiara w Boga i życie zgodnie z Jego przykazaniami. Być może dlatego w każdym swoim obrazie mówi o szaleństwie grzechu oraz jego zgubnych skutkach dla człowieka. Podobnie jest i w przypadku tryptyku będącego przedmiotem najbliższej analizy.

Autor wykładu, o. Eugeniusz Grzywacz SP, nie tylko spojrzy na całe dzieło jako takie, ale też przeprowadzi słuchaczy przez pojedyncze sceny tego obrazu, skupi się na kluczowych postaciach i grupowych anegdotach. Bez wątpienia, za każdą sceną tego obrazu kryje się jakaś myśl, morał, nauka... Jaka? – o tym podczas najbliższych „Pijarskich spotkań ze sztuką”. Zapraszamy!

W części muzycznej wystąpi LUUMS Chamber Choir z Leeds – chór tworzy 16 śpiewaków, pasjonatów śpiewu chóralnego wykonujących bardzo szeroki repertuar – od wczesnej polifonii renesansowej po muzykę współczesną. Fakt, że zespół występuje nie tylko w audytorium w Leeds, ale też regularnie w brytyjskiej telewizji świadczy o jego poziomie.  Na program zatytułowany „Angielska Muzyka Chóralna” złożą się utwory m.in. takich kompozytorów jak E. Bairstow, Ch. Villers Stanford, H. Parry, W. Harris czy J. Rutter.

Miejsce: kościół Przemienienia Pańskiego, Pijarska 2, Kraków

Termin: niedziela, 7 lipca  br., g. 16.00

Wstęp wolny