Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?

 1. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia uroczystości Bożego Ciała
 1. Dzisiaj, adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 15.00. O godz. 17.15 nabożeństwo czerwcowe i procesja eucharystyczna. 
 1. Zapraszamy Parafian, dzieci sypiące kwiaty, służbę liturgiczną i wszystkich, którzy chcą się włączyć w asystę procesyjną na nabożeństwa czerwcowe o godz. 17.30 oraz procesje eucharystyczne, po wieczornych Mszach św. 
 1. W środę, od godz. 20.00 do 22.00 mamy możliwość dodatkowej adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, w kaplicy św. Józefa Kalasancjusza. 
 1. Kolejne spotkanie Wolontariatu i tych, którzy chcą włączyć się w pomaganie potrzebującym odbędzie się w środę, o godz. 20.00. 
 1. W czwartek, jako pierwszy miesiąca, na Mszy św. o godz. 18.00 wraz z Liturgiczną Służbą Ołtarza modlimy się w intencji powołań i dziękujemy za dar Eucharystii
 1. W czwartek, rozpoczniemy nowennę przed beatyfikacją Czcigodnego Sługi Bożego Michała Rapacza. Będziemy ją odmawiać podczas nabożeństw czerwcowych. 
 1. W piątek, przypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z racji uroczystości nie obowiązuje post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Pierwszopiątkowa Msza św. dla dzieci będzie o godz. 17.00. Spowiedź przed Mszami św. Chorych odwiedzimy przed południem. 
 1. W przyszłą niedzielę, Liturgiczna Służba Ołtarza organizuje kiermasz ciast. Zachęcamy do wsparcia wyjazdów wakacyjnych ministrantów i lektorów. Na Mszy św. o godz. 11.00 dzieci ze szkoły Sióstr Pijarek będą miały rocznicę I Komunii św
 1. Uczniów z klas od 6 do 8 szkół podstawowych, zapraszamy na Wakacyjne Spotkanie Młodzieży Pijarskiej w Łowiczu, które odbędzie się od 16 do 20 lipca br. Zgłoszenia do 6 czerwca u o. Rafała. 
 1. Przypominamy o zapisach na pielgrzymkę do Częstochowy i sanktuarium w Płokach, która odbędzie się 15 czerwca. Informacje i zapisy w zakrystii. 
 1. W poniedziałek, 10 czerwca, o godz. 19.30, w Multikinie zostanie wyświetlony film "Wolni". Na hasło "Dobry Pasterz " możemy zakupić bilet w promocyjnej cenie 15 zł. 
 1. Zachęcamy do zapoznania się z Oświadczeniem Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących szkolnych lekcji religii oraz dołączenia do głosów sprzeciwu. Oświadczenia znajdują się na tablicach i stronie internetowej parafii. 
 1. W ostatnim tygodniu, z naszej parafii zmarł śp. Zbigniew Jodłowski. Polećmy go Dobremu Ojcu: Wieczny odpoczynek

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN”
Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych diecezji w Polsce obecni na konferencji pod kierownictwem Księdza Biskupa Wojciecha Osiala, Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP, wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących szkolnych lekcji religii. Działania te układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii.

Dyrektorzy podkreślają, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem, na drodze wzajemnego dialogu i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi. Konieczne jest zawsze wypracowanie porozumienia strony rządowej z władzami Kościoła i związków wyznaniowych. Wynika to z zapisów w Ustawie o systemie oświaty, Konstytucji RP oraz Konkordatu.  Jedynie na drodze dialogu i współpracy można właściwie troszczyć się o rozwój młodych pokoleń Polek i Polaków.   

 1. Formą nierówności i niesprawiedliwego traktowania uczniów i nauczycieli religii jest wprowadzana przez Ministerstwo możliwość zwiększania grup poprzez łączenie uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych: do 25 osób w klasach I-III i do 30 osób w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauczanie religii w grupach większych niż w przypadku innych lekcji ma charakter dyskryminacji i nie jest podyktowane dobrem ucznia. Ministerstwo planuje łączenie klas w grupy także bez uwzględniania wieku dzieci. Sytuacja, w której uczniowie z klas IV szkoły podstawowej znajdą się na jednej lekcji z uczniami klas VIII jest sprzeczna z wszelkimi zasadami psychologicznymi, pedagogicznymi i dydaktycznymi. Narusza to prawa ucznia, godność dziecka oraz krzywdzi je w procesie edukacji. 
 1. Ministerstwo, pomimo licznych głosów sprzeciwu, bez żadnego porozumienia z Kościołem, podjęło decyzję, że ocena z religii od 1 września 2024 r. nie będzie wliczana do średniej ocen. W sposób rażący godzi to w podstawowe zasady dydaktyczne. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego jego wysiłek na lekcjach religii nie jest doceniony w ten sam sposób, jak w przypadku innych przedmiotów. 
 1. Zapowiadane przez Ministerstwo umieszczanie lekcji religii jedynie na początku i na końcu zajęć jest formą dyskryminacji, segregacji i nietolerancji wobec osób wierzących. Jest to krzywdzące wobec uczniów i ich rodziców. Godzi również w podstawowe prawa nauczycieli religii, określone m.in. w Karcie Nauczyciela. 
 1. Dyrektorzy wyrażają sprzeciw wobec planów zmniejszenia ilości lekcji religii do jednej tygodniowo.

Nauczyciele religii aktywnie uczestniczą w realizacji szkolnych programów profilaktyczno-wychowawczych na wszystkich płaszczyznach w społeczności szkolnej.  Uczą miłości bliźniego, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, dialogu, tolerancji, szacunku, kształtują postawy społeczne. Kształtują postawy proekologiczne, społeczne, dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego. Troska nauczycieli religii o rozwój emocjonalny, społeczny i duchowy przekłada się na kondycję psychofizyczną uczniów.

Organizacja lekcji religii w przestrzeni szkolnej jest wypełnieniem konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania i nauczania religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami (art. 53, ust. 3 Konstytucji). Jest też dla rodziców ułatwieniem, gdyż często zapracowani, z wielką trudnością doprowadzaliby dzieci na zajęcia przy parafii.

Wprowadzanie zmian w organizacji lekcji religii w szkole odbywa się do tej pory bez wymaganego przez prawo porozumienia Ministerstwa ze stroną kościelną.  Państwo demokratyczne powinno respektować prawa wszystkich obywateli – zarówno wierzących, jak i niewierzących.

Osoby odpowiedzialne za katechizację i szkolne nauczanie religii w Polsce proszą Rodziców i wszystkich ludzi dobrej woli o aktywne włączenie się w obronę obecności lekcji religii w polskiej szkole. Wysyłajmy do Ministerstwa nasz sprzeciw w tej sprawie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych

Stegna, 23 maja 2024 r.