Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?

Już od wielu lat Niedziela Chrystusa Króla Wszechświata przeżywana jest w naszej parafii bardziej uroczyście niż zwykłe niedziele. A to wszystko za sprawą Liturgicznej Służby Ołtarza, która właśnie tego dnia przeżywa swoje patronalne święto.

Nie inaczej było w tym roku. W niedzielę, 23 listopada 2014 r., w czasie Mszy św. o godz. 11.oo przy ołtarzu zgromadziła się niemal cała Liturgiczna Służba.

Tego dnia dziewczęta z naszej parafialnej scholii oraz nasi ministranci i lektorzy ponowili swoje, złożone niegdyś przyrzeczenia. Były w tym gronie również osoby, które w tę niedzielę wypowiedziały tekst przysięgi po raz pierwszy.

Od tego momentu nasza parafialna scholka powiększyła się o kolejnych dziewięć dziewcząt
i liczy w tej chwili trzydzieści dwie osoby. Powiększyła się również grupa chłopców stojących przy ołtarzu. Dołączyło do niej szesnastu nowych aspirantów, którzy po sześciomiesięcznej formacji, z rąk o. Proboszcza przyjęli komże i stali się kandydatami.  W ten sposób grupa chłopców tworzących Liturgiczną Służbę Ołtarza przekroczyła już liczbę siedemdziesięciu.

W naszej parafii formacja liturgiczna odbywa się według zaproponowanego niegdyś przez twórcę ruchu oazowego, księdza Franciszka Blachnickiego, modelu:
* aspiranci – najmłodsi chłopcy, rozpoczynający dopiero swoją posługę przy ołtarzu,
* kandydaci – chłopcy, którzy po odbyciu kilkumiesięcznej próby w aspirantacie, otrzymują komże i prawo wykonywania przy ołtarzu niektórych funkcji,
* ministranci – ta najliczniejsza przy ołtarzu grupa, w zależności od stażu ministranckiego poszczególnych chłopców, dzieli się na: ministrantów choralistów, ministrantów światła, ministrantów księgi i ministrantów ołtarza,
* lektorzy – (niektórzy lektorzy są także ceremoniarzami) oddzielna grupa posługujących przy ołtarzu chłopców, którzy odbyli kurs lektorski i przyjęli błogosławieństwo, pozwalające im na czytanie Słowa Bożego w czasie Mszy św. i w czasie nabożeństw.

W roku szkolnym zbiórki ministranckie (poza czasem kolędy i jednostkowymi sytuacjami) odbywają się:

  • w poniedziałki o godz. 17.15 – dla kandydatów
  • we wtorki o godz. 17.15 – dla choralistów
  • w środy o godz. 17.15 – dla pozostałych ministrantów

Próby naszej parafialnej scholii odbywają się:

  • w piątki o godz. 15.30

Kontakt:
o. Dawid Borkowski SchP 
opiekun Liturgicznej Służby Ołtarza

tel. 517-304-513
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z kart historii