Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?

W ostatnią niedzielę roku liturgicznego, w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, swoje święto patronalne przeżywają wszyscy należący do Liturgicznej Służby Ołtarza. Rokrocznie tego właśnie dnia aspiranci zostają włączeni do grona kandydatów, a kandydaci – po odbyciu rocznej formacji - stają się ministrantami. Także starsi ministranci i lektorzy odnawiają swoje przyrzeczenia i awansują na wyższe stopnie w liturgicznej służbie.

Nie inaczej było i w tym roku. Tegoroczna uroczystość miała jednak nieco innych charakter. W przeddzień Uroczystości Chrystusa Króla wszyscy należący do LSO w pijarskich parafiach w Krakowie, razem ze swoimi  bliskimi, zgromadzili się w pijarskim kościele rektoralnym przy u. Pijarskiej, by tam przeżywać swoją promocję. Dokonała się ona podczas Mszy św., której przewodniczył ks. bp Ireneusz Pękalski z Łodzi. Obecny był także o. Prowincjał Józef Matras, o. Tomasz Abramowicz, asystent ds. duszpasterstwa dzieci i młodzieży, o. Mieczysław Rolka, rektor kościoła, proboszczowie wspomnianych parafii, duszpasterze, którzy na co dzień zajmują się formacją ministrantów i lektorów oraz pijarscy diakoni i klerycy.

Po homilii ks. biskup poświęcił komże i pelerynki i osobiście nałożył je wszystkim kandydatom.  

Następnie nowi kandydaci i ministranci odnowili swoje przyrzeczenia:

Ślubujemy służyć Panu Bogu przy Jego ołtarzu w naszej parafialnej wspólnocie. Obowiązki ministranta pragniemy wypełniać z wiarą  i radością. Wszystkie czynności liturgiczne będziemy wykonywać sumiennie i godnie. Będziemy  by pilnie się uczyć,  i nikomu nie sprawiać przykrości. W potrzebie będziemy pomagać słabszym. Całym swoim postępowaniem chcemy zaświadczyć o oddaniu dla Pana Jezusa, aby inni ludzie przybliżali się do Niego  i bardziej  Go kochali. Na świadków tego przyrzeczenia bierzemy kapłanów, rodziców, przyjaciół i wszystkich tu obecnych. Tak mi dopomóż Bóg.

Po uroczystej Mszy św. wszyscy ministranci i lektorzy wraz z ze swoimi rodzicami, zaproszonymi gośćmi  i duszpasterzami zeszli do podziemi kościoła na wspólną agape. Mamy zadbały o to, by na stołach nie zabrakło słodkości.

Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i przebieg Uroczystości bardzo serdecznie dziękuję.

o. Piotr Recki SchP
prowincjalny moderator LSO